V českokrumlovské nemocnici mají dobroty pro každého

12. července 2011

Českokrumlovská nemocnice zavedla novinku pro své pacienty. Jste vegetarián? Nejíte rýži? Potřebujete větší porce? Stačí své požadavky sdělit ošetřujícímu personálu či nutriční terapeutce. Dobrá strava je základ zdraví, a tak je kladen velký důraz na kvalitu samotné nemocniční stravy i s ohledem na specifická přání jednotlivých pacientů.

Pro rychlou rekonvalescenci pacienta je důležitý přísun všech důležitých výživových složek potravy. Je dokázáno, že kvalitní strava může výrazně zkrátit dobu léčení.
A naopak - zhoršený výživový stav pacienta velmi negativně ovlivňuje průběh samotné léčby. „V naší nemocnici máme zavedený systém nutriční péče od přijetí po propuštění. Proto jsou u nás pacienti při vstupní prohlídce podrobeni nutričnímu screenigu.
U rizikových pacientů pak kontinuálně kontrolujeme příjem živin. Na základě výsledků tohoto vyšetření je, v případě potřeby, naordinována tzv. zvýšená nutriční péče. Většinou se jedná o doplnění denního jídelníčku o potravinové doplňky, tzv. výživové koktejly v rámci standardní péče, tj. bez jakéhokoliv příplatku“ vysvětluje vedoucí oddělení léčebné výživy a stravování Helena Pavlíčková. V současné době je v systému zvýšené nutriční péče téměř čtvrtina pacientů českokrumlovské nemocnice.

V rámci systému nutriční péče nabízí českokrumlovská nemocnice také poradnu pro poruchy výživy. Tato poradna však není pouze pro pacienty nemocnice. Služeb poradny může využít i široká veřejnost. Pro všechny, kteří mají zájem se poradit jak nejlépe sestavit svůj jídelníček, včetně redukčního programu, je poradna otevřena každé úterý a čtvrtek od 13.00 do 14.00 hod.

Nemocniční kuchyně byla před 6 lety kompletně rekonstruována dle všech hygienických pravidel (systém kritických bodů HACCP). Projekt rekonstrukce vznikl za vydatného přispění kuchařského personálu, tedy těch, kteří dnes v této kuchyni samy vaří. Paní Pavlíčková k tomu dodává „Kuchyně je přesně podle našich představ, z toho vyplývá, že pro nás samotné je práce v takové kuchyni radostí. Umění kuchařek ve spojení s kvalitními a čerstvými surovinami znamená ve výsledku chutnou a kvalitní stravu pro 250 pacientů a zaměstnance českokrumlovské nemocnice. Nemocniční kuchyně nabízí volnou kapacitu stravování i pro zájemce z řad široké veřejnosti či jiných organizací.

..:: zpět na archiv aktualit