Českokrumlovská nemocnice má specialistu na dětskou urologii

28. května 2012

Každý z nás jednou musel udělat malý krok pro všechny kolem, ale velký krok pro každé malé dítě – naučit se chodit na nočník! Většině dětí tento přechod nedělá problém, ale přibližně 10–15% dětí ve věku kolem šesti let trpí poruchou, která je příčinou počůrávání. Jak ukázal výzkum dětí trpících touto poruchou, jde o druhé největší trauma hned po ztrátě rodičů.


Z českobudějovické nemocnice přešel po pětadvaceti letech do Českého Krumlova dětský urolog MUDr. Jiří Doležal. Jeho specialitou je pomoc dětem s problémem udržení moči. Většina dětí v průběhu dne zanedbává pitný režim a večer mají přirozeně velkou žízeň. Přesto nemusí být nesprávný pitný režim jedinou příčinou této poruchy: „Dalším důvodem může být menší kapacita močového měchýře nebo nadměrná produkce moči. Člověk produkuje v nočních hodinách hormon desmopresin, jehož nedostatek může být příčinou této poruchy“ dodává MUDr. Jiří Doležal. Léčba však začíná velmi prostě – vyhodnocením záznamu o příjmu tekutin: „úprava pitného režimu úspěšně vyřeší cca 20% případů. U složitějších případů nabízíme rodičům vyšetření dítěte při hospitalizaci. Tady je velkou výhodou možnost pobytu dítěte v nemocnici spolu s matkou. Přispívá to k psychické pohodě dítěte a tím i nalezení příčiny a možnosti problém vyřešit“ dodává Doležal.

Nejčastější chybou rodičů, při snaze naučit dítě chodit na nočník, je donucovací metoda: „Dítěti, obdobně jako dospělému, se předně močit musí chtít. Jakékoliv nucení v tomto případě přináší spíše problémy než úspěchy“ dodává Doležal. Jako lékař chirurgického oddělení českokrumlovské nemocnice řeší Jiří Doležal i řadu dalších specifických výkonů u dětských pacientů. Mezi ty výjimečné patří například chlapecká obřízka z náboženských důvodů. Je však třeba dodat, že tato není hrazena pojišťovnou.

..:: zpět na archiv aktualit